Ponad 80 proc. nowotworów u dzieci można wyleczyć
Światowy Dzień Walki z Rakiem był tematem poniedziałkowej konferencji prasowej trzech uniwersyteckich szpitali klinicznych w Lublinie. Kierownik kliniki hematologii, onkologii i transplantologii dziecięcej prof. Katarzyna Drabko wyjaśniła, że nowotwór u dzieci jest zaliczany do chorób rzadkich - rocznie rozpoznaje się ok. 1100-1200 nowych przypadków w całej Polsce. W lubelskiej klinice diagnozowanych jest rocznie około kilkudziesięciu takich osób. Wśród najmłodszych pacjentów zdarzają się również noworodki.
„Wyleczalność w nowotworach dziecięcych wynosi ponad 80 proc. Można to uzyskać dzięki współpracy między ośrodkami, stosowaniu najwyższych standardów w zakresie diagnostyki oraz wielodyscyplinarnej terapii, czyli chemioterapii, chirurgii i radioterapii (...) Gdy rozpoczynałam pracę 33 lat temu, ten odsetek nie przekraczał 50 proc., a w momencie kiedy wynaleziono leki cytostatyczne i przed erą chemioterapii, wyleczalność nowotworów dziecięcych była poniżej 10 proc. Także progres, który się dokonał w ciągu kilkudziesięciu lat jest przeogromny” - oceniła specjalistka.
Kierownik kliniki ginekologii dziecięcej prof. Anna Torres poinformowała, że ok. 700 pacjentek było hospitalizowanych dotychczas na oddziale, który od marca ub.r. działa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. „Onkologiczne pacjentki stanowią na szczęście (...) mniej niż 5 proc. Są to pojedyncze przypadki, np. nowotworów jajnika o charakterze łagodnym” – wyjaśniła specjalistka. Dodała, że leczenie chirurgiczne pacjentek z nowotworami narządu rodnego dotyczy dzieci w wieku od 2 do 18 lat.
W tym kontekście zwróciła uwagę na potrzebę zachowania płodności u młodych osób leczonych onkologicznie. Podkreśliła, że od ubiegłego roku, dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia refundacją NFZ objęto procedurę pobierania i zamrażania komórek jajowych oraz nasienia. Prof. Torres wyjaśniła, że jest to możliwe w ośrodkach, w których prowadzone są programy in vitro.
W resorcie zdrowia – jak przekazała - prowadzone są obecnie prace nad ustawą, która ma zapewnić chorym onkologicznie również dostęp do procedury pobierania, zamrażania i transplantacji tkanki jajnikowej u kobiet oraz tkanki jądra u mężczyzn, nawet u pacjentów poniżej 18. roku życia.
„Do tej pory taka procedura w Polsce nie była dostępna ze względów legislacyjnych, ponieważ tkanka jajnikowa jest wykluczona z obecnie obowiązującej ustawy transplantacyjnej. Jesteśmy chyba jednym z niewielu krajów na świecie, w którym nie ma legislacji prawnych umożliwiających takie procedury” – zwróciła uwagę profesor.
Prof. Torres wyjaśniła, że prace w resorcie są prowadzone w związku z nową dyrektywą unijną. Wyraziła dzieję, że nowelizacja wejdzie w życie w ciągu 1,5 roku.
Odnosząc się do różnic między tymi dwoma procedurami podkreśliła, że przeszczepienie tkanki jajnikowej może być przeprowadzone nawet po 20 latach, a ponadto umożliwia również zajście w ciążę naturalną. „W przypadku komórek jajowych zapłodnienie możliwe jest tylko dzięki technikom in vitro, zaś w przypadku tkanki jajnikowej opisywane są ciąże z naturalnego poczęcia” – wyjaśniła.
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązującą państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.(PAP)
gab/ agt/