6 grudzień 2022

Maciej Oksztulski, jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem, został "Człowiekiem bez barier 2022"

zdjęcie: Maciej Oksztulski, jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem, został
fot. PAP
Tytuł "Człowieka bez barier" otrzymał Maciej Oksztulski - jedyny polski niemówiący autysta z doktoratem. "Człowiekiem bez barier 20-lecia" został Piotr Pawłowski - dziennikarz i działacz społeczny, twórca platformy informacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami "Integracja".
REKLAMA

Gala finałowa 20. konkursu "Człowiek bez barier" odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs organizowany jest od 20 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a jego celem jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier.

Tegorocznym "Człowiekiem bez barier" został Maciej Oksztulski, jedyny niemy autysta w Polsce, który zdał maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostał się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy, a następnie zrobił doktorat.

"Cieszę się niezmiernie, że społeczeństwo z coraz większą empatią angażuje się w inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i autyzmem" - podkreślił Oksztulski odbierając statuetkę.

Dodał, że wyrazy uznania, które do niego spływają, dają nadzieję na pomyślność przyszłych działań, które podejmie na rzecz osób ze spektrum autyzmu. "Będę się starał z całych sił, z Bożą pomocą, przy wsparciu życzliwych ludzi, aby zmieniać świat na lesze" - zaznaczył.

Tytuł "Człowieka bez barier 20-lecia" został przyznany nieżyjącemu już Piotrowi Pawłowskiemu, który przez 25 lat był dziennikarzem i działaczem społecznym pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. W 1982 roku niefortunnie skoczył do wody na główkę, w wyniku czego złamał kręgosłup i został całkowicie sparaliżowany. Był twórcą i redaktorem naczelnym platformy informacyjnej dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, czyli magazynu "Integracja", portalu niepełnosprawni.pl i programu telewizyjnego "Misja Integracja". Pawłowski był również pomysłodawcą programu "Polska bez barier".

Statuetkę odebrała żona Piotra Pawłowskiego i obecna prezeska Fundacji Integracja Ewa Pawłowska, która zaznaczyła, że jej mąż "zmieniał świat z miłością, otwartością, wdzięcznością i dobrocią".

"Chciałam podziękować Piotrowi za to, że mogłam doświadczyć tej miłości. Chciałam podziękować ludziom, z którymi miałam przyjemność spotykać się dzięki Piotrowi i podziękować tym, którzy byli zaangażowani w ten proces - i są nadal - zmiany świata na lepszy" - dodała.

Konkurs patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która w przesłaniu wideo podkreśliła, że dotychczasowi laureaci konkursu to osoby szczególne, które pokazały, że sukces jest możliwy a niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu zamierzeń.

"Wiemy, jak ważna jest konsekwencja w dążeniu do celu oraz wsparcie nie tylko rodziny i przyjaciół, ale też właściwych instytucji, które powinny ułatwiać realizację pasji i planów życiowych tych osób. Dlatego niewątpliwą zasługą stowarzyszenia Integracja jest budowanie dobrej atmosfery wokół spraw dotykających środowiska osób z niepełnosprawnościami" - zastrzegła.

Zdaniem Agaty Kornhauser-Dudy, "wciąż trzeba obalać stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami". "Konkurs +Człowiek bez barier+ stał się jednym z najskuteczniejszych sposobów, by to osiągnąć" - oceniła.

Podczas gali przyznano nagrodę publiczności i nagrodę dla osobowości internetowej. Jury nagrodę dla osobowości internetowej przyznało 18-letniemu Miłoszowi Broniszowi, który razem z przyjaciółką prowadzi blog o dostępności "Gosia i Miłosz testują Poznań". W ramach działań internetowych odwiedzają lokale gastronomiczne, obiekty kulturalne i ciekawe miejsca w Poznaniu, gdzie sprawdzają dostępność pod kątem potrzeb osób poruszających się na wózkach lub na protezach.

Nagrodę publiczności otrzymał Filip Walecki, sportowiec i biegacz z zespołem Downa, który wrażeniami z treningów w klubie Start Bielsko i startów w biegach masowych dzieli się na profilu "Filip na 21-szym biegu".

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznany został tytuł młodego człowieka bez barier. Otrzymał go 16-letni Jan Gawroński, działacz społeczny podejmujący tematy ważne dla osób w spektrum autyzmu.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Filipkowska - radna z Gliwic, która jako samorządowiec walczy o poprawę dostępności swojego miasta, sportowiec Krzysztof Stern i kierowca rajdowy Bartosz Ostałowski.

Konkurs "Człowiek bez barier" zainicjował z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych (2003 r.) magazyn "Integracja". W 2011 r. formułę Konkursu poszerzono o nagrodę publiczności – czytelników Niepelnosprawni.pl i magazynu "Integracja". Od 2012 r. przyznawana jest nagroda specjalna, a od 2016 r. – nagroda dla osobowości internetowej.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Trzebnica
2.8°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:39
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Trzebnicach

kiedy
2023-02-17 18:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-05 16:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-22 16:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany