23 maj 2024

Kradzież prądu jest przestępstwem!

zdjęcie: Kradzież prądu jest przestępstwem! / fot. KPP w Trzebnicy
Trzebniccy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zatrzymali kobietę, która nielegalnie pobierała prąd. Na klatce schodowej budynku, w którym mieszkała 43-latka, funkcjonariusze ujawnili połączenie przewodów z pominięciem licznika do mieszkania kobiety. Stróże prawa przypominają, że nielegalne podłączenie się do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat. Na sprawcy takiej kradzieży ciąży także obowiązek uiszczenie opłaty za nielegalny pobór energii, której wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wczoraj 22 maja policjanci Referatu do walki z Przestępczością Gospodarczą trzebnickiej komendy powiatowej zapukali do drzwi jednej z mieszkanek gminy Trzebnica. Powodem funkcjonariuszy było podejrzenie, że właścicielka mieszkania może nielegalnie pobierać prąd. 43-latka była kompletnie zaskoczona wizytą kryminalnych. Na klatce schodowej, policjanci ujawnili nielegalne pobór prądu poprzez przyłączenie się do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych. Samodzielnie skonstruowane podłączenie miało na celu ominięcie licznika, a tym samym dostawę prądu bez naliczania opłat.
Kobieta przyznała się do nielegalnego poboru prądu, co potwierdzili pracownicy firmy energetycznej, którzy zostali wezwani na miejsce.

Przypominamy, że kradzież prądu, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto sprawcy będą musieli uregulować także naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, którego wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. Amatorsko wykonane podłączenie do sieci energetycznej może być przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

st. asp. Daria Szydłowska
KPP w Trzebnicy