reklama
17 listopad 2022

Trzeba szybko wprowadzać innowacje do publicznego systemu opieki zdrowotnej

zdjęcie: Trzeba szybko wprowadzać innowacje do publicznego systemu opieki zdrowotnej / fot. PAP
fot. PAP
W obliczu małych zasobów kadrowych i ogromnego zapotrzebowania na usługi medyczne potrzebne jest szybkie przekładanie innowacji technologicznych do publicznego systemu opieki zdrowotnej – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
REKLAMA

Szef MZ w czasie odbywającej się w czwartek w Warszawie konferencji "Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji" powiedział, że "system opieki zdrowia w Polsce powinien być reformowany na drodze ewolucji, która polega na wykonywaniu systematycznej, rzetelnej, pozytywistycznej pracy".

Wśród wyzwań, które stają przed systemem opieki zdrowotnej minister Niedzielski wskazał starzejące się społeczeństwo.

"Struktura społeczna będzie coraz bardziej się zmieniała w kierunku zwiększenia średniej wieku w naszej populacji" – ocenił szef MZ. Dodał, że "Polska, niestety, jest tym społeczeństwem, szczególnie w Europie, które będzie w najbardziej dynamiczny sposób zwiększało średnią wieku".

Zaznaczył, że "będzie to wyzwanie dla całego systemu polityki społecznej, socjalnej i dla sektora medycznego".

Zwrócił uwagę, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa będzie w kraju "rosło zjawisko wielochorobowości powiązanej ze zwiększającym się katalogiem chorób cywilizacyjnych, które jak ocenił – nasze społeczeństwo dotyka w bardzo poważny sposób". Wśród nich wymienił otyłość i związane z nią konsekwencje w postaci chorób kardiologicznych, diabetologicznych i onkologicznych.

"Są to trendy, które musimy zaakceptować" – zaznaczył szef MZ, tłumacząc, że "nie da się odwrócić w prosty sposób tendencji do starzenia się społeczeństwa".

Przyznał, że jednym z ograniczeń służby zdrowia jest niedostateczna ilość kadry medycznej w stosunku do zapotrzebowania.

Jak zaznaczył szef MZ, "w obliczu małych zasobów i ogromnego zapotrzebowania na usługi medyczne potrzebna jest technologia i rozwój technologiczny – innowacje, impulsy z tym związane, szybkie przekładanie innowacji do publicznego systemu opieki zdrowotnej".

Podkreślił, że "Agencja Badań Medycznych ma być jednym z tych impulsów do rozwoju technologii medycznych w kraju". Ocenił, że "patrząc z perspektywy ostatnich trzech lat, agencja tę funkcję absolutnie wypełnia". Zwrócił uwagę, że ogromnym impulsem dla rozwoju badań klinicznych jest Polska Sieć Badań Klinicznych.

"Sfinalizowaliśmy na etapie rządowym prace dotyczące ustawy o badaniach klinicznych i z 99-procentowym prawdopodobieństwem będzie na najbliższej Radzie Ministrów przyjmowana. Potem czeka już nas część parlamentarna uchwalania ustawy" – zapowiedział szef MZ.

"Warsaw Innovation Chart jest jednym ze świetnych przykładów partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie mamy na rzecz publicznych projektów zaangażowanie interesariuszy bezpośrednio z biznesu, którzy pomagają finansować różne ciekawe inicjatywy" – powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że istotne są projekty badawcze, które w ramach konkursów są przyznawane przez Agencję Badań Medycznych. "Mamy 2 mld zł przeznaczone na ok. 170 projektów, więc mówimy o potężnym impulsie, kole zamachowym dla zaaktywizowania myślenia o innowacjach" – powiedział minister.

Mówiąc o strukturze tematów konkursowych, szef MZ wskazał biotechnologię, badania CATI i systemy sztucznej inteligencji. "Przekrój tematów realizowanych przez agencję jest pełny, co daje nadzieję, że będziemy mogli w sposób zrównoważony zajmować się technologią, nie tylko wybierając jeden wąski zakres, który da ten impuls, ale mając poczucie, że w każdej dziedzinie wykonujemy aktywności" – powiedział Niedzielski.

Poinformował, że "jest 50 tys. pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych". "Dzięki tym badaniom otrzymują oni możliwość, pewną nadzieję leczenia chorób, które – jeśli chodzi o technologie – nie mają jeszcze wystarczającego zabezpieczenia" – powiedział szef MZ.

Zaznaczył, że "w piramidzie świadczeń fundamentem powinna być opieka prowadzona w domu przy konsultacji lekarza z wykorzystaniem wszystkich możliwości profilaktycznych".

Wspomniał, że w Ministerstwie Zdrowia powstał departament innowacji, który ma być odbiorcą rynkowych trendów i w postaci pilotaży weryfikować przydatność konkretnych rozwiązań do systemu publicznego.

"Impuls do rozwoju technologicznego jest ścieżką rozwoju systemu opieki zdrowotnej" – podsumował Niedzielski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Szymon Zdziebłowski

mgw/ szz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Trzebnica
5.8°C
wschód słońca: 07:06
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Trzebnicach

kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Artkawiarnia, Trzebnica, Prusicka 12
wstęp biletowany