reklama
30 maj 2022

Jakie studia najlepsze i przyszłościowe?

zdjęcie: Jakie studia najlepsze i przyszłościowe? / pixabay/921885
Czas matur, to czas decyzji dotyczących wyboru studiów, który przecież może rzutować na przyszłość młodego człowieka, jakim dziś jest maturzysta. Studia to kwalifikacje, a kwalifikacje oznaczają możliwość znalezienia pracy w konkretnej branży. Dlatego warto uważnie wybierać nie tylko uczelnie, ale też określone typy studiów.
REKLAMA
Wiele młodych osób kieruje się pasjami, dotychczasowymi zainteresowaniami, czy wyborem kolegów i koleżanek, ale może warto przyjrzeć się trendom rynku pracy, co pozwoli wybrać kierunek studiów taki, po którym będzie można podjąć pracę zgodną z wykształceniem.

Do najpopularniejszych kierunków studiów w tym roku należą informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski, prawo czy ekonomia. Znacznie dalej plasują się administracja, czy logistyka.

Jak czytamy z raportu Barometru Zawodów 2022 największy deficyt specjalistów w 2022 r. będzie dotyczył branży budowlanej, medycznej oraz produkcyjnej. Łącznie 30 zawodów zostało wpisanych na listę deficytowych na rynku pracy w 2022 r.

Do listy zawodów deficytowych po raz pierwszy dołączyli psycholodzy i psychoterapeuci, co jak widać pokrywa się być może z deklarowanymi wyborami studiów. Jednocześnie zapotrzebowanie na pracę specjalistów ds. rachunkowości ponownie wzrosło.

Autorzy raportu wskazali również, że niezmiennie od kilku lat na polskim rynku pracy nadal brakuje pielęgniarek, zawodowych kierowców, cieśli, stolarzy, dekarzy oraz specjalistów do obsługi maszyn w sektorze produkcji.

Poniżej, za Barometrem Zawodów 2022 podajemy zawody deficytowe:

Branża budowlana – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani.

Branża medyczno-opiekuńcza – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci.

Branża produkcyjna – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze.

Branża TSL - (transport, spedycja, logistyka) – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych.

Branża edukacyjna – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Branża spożywczo-gastronomiczna – kucharze i piekarze.

Branża finansowa – samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Podsumowując, wybierając studia należy zwracać uwagę na to, co nas interesuje, na zapotrzebowanie i prognozy rynku pracy oraz na ofertę wybranej przez nas uczelni. Te trzy elementy, połączone w odpowiedni sposób mogą zapewnić zawodowy sukces w przyszłości.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Trzebnica
5.8°C
wschód słońca: 07:06
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Trzebnicach

kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Obornicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Artkawiarnia, Trzebnica, Prusicka 12
wstęp biletowany