kategoria: Budownictwo
21 październik 2024

Przebudowany dworzec w Raciborzu oddano pasażerom

zdjęcie: Przebudowany dworzec w Raciborzu oddano pasażerom / v46135635
v46135635
Przebudowywany od połowy 2022 r. dworzec kolejowy w Raciborzu (Śląskie), udostępniono w poniedziałek pasażerom – podała spółka PKP SA. Budynek, prócz głównego zadania obsługi podróżnych, zyskał funkcje kulturalne i społeczne.

Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, które przebudowały obiekt w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. Wykonawcą wartych nieco ponad 30 mln zł brutto prac była krakowska spółka Texom. Dokumentację projektową opracowała poznańska pracownia GPVT.

Wcześniejszy budynek raciborskiego dworca z lat 70. ub. wieku, zniszczony przez powódź w 1997 r., został w znacznej części rozebrany. Odbudowany obiekt ma zmienione wymiary; obejmuje trzy dwukondygnacyjne segmenty.

W głównej, centralnej części dworca, na parterze znajduje się poczekalnia dla podróżnych z ławkami, gablotami na rozkłady i tablicami elektronicznymi. Na piętrze tej części budynku jest poczekalnia letnia, będącą jednocześnie tarasem z widokiem na oś ul. Mickiewicza zamkniętą kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzięki przebudowie skrzydła budynku zyskały nowe funkcje. W części północnej na parterze znajduje się przestrzeń dla miasta Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. W skrzydle południowym na poziomie ulicy są lokale handlowo-usługowe, a na piętrze - strefa kultury prowadzona przez samorząd.

PKP SA wskazują, że elewacji nadano nowoczesny, nieco industrialny wygląd. W fasadzie zamontowano wielkopowierzchniowe przeszklenia i iluminację. W szczycie części centralnej znajduje się zegar i podświetlany napis z nazwą dworca. Na południowej części budynku urządzono „zieloną ścianę” o powierzchni 60 m kw.

Po południowej stronie dworca powstał niewielki parking samochodowy, a wzdłuż budynku wyremontowano chodniki. Przy dworcu znajduje się także parking rowerowy ze stacją naprawy rowerów. Całość inwestycji ma być dostępna do osób z niepełnosprawnościami i objęta monitoringiem.

Jak informował przed rokiem raciborski magistrat, w przestrzeniach dworca zagospodarowywanych przez miasto (ok. 700 m kw.) mają działać przeznaczona dla młodzieży Stacja Młodych oraz służący promowaniu przedsiębiorczości i działalności organizacji pozarządowych Raciborski Urban Lab. Oba miejsca mają dawać możliwość prowadzenia inicjatyw służących rozwojowi miasta.

Raciborski dworzec jest jednym z sześciu w woj. śląskim, objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. W regionie, w którym znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych, zapowiadano też modernizację obiektów: w Czechowicach-Dziedzicach (zakończona), Częstochowie, Dąbrowie Górniczej (zakończona), Dąbrowie Górniczej Gołonogu i Sosnowcu Maczkach.(PAP)

mtb/ drag/